Postanowienie o przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego
- Szczegóły
- Zespół I w składzie:
- mgr inż. Dorota Metera – przewodnicząca zespołu,
- dr hab. Tomasz Sakowski,
- dr hab. Józef Tyburski, - Zespól II w składzie:
- dr inż. Krzysztof Bodzek – przewodniczący zespołu,
- dr inż. Marcin Fice - Archipol Sp. z o.o. , 52-233 Wrocław, ul. Parafialna 69A
- Pani Dorota Metera
- Pan Tomasz Sakowski
- Pan Józef Tyburski
- Krzysztof Bodzek
- Marcin Fice
- a/a
- Jurkiewicz ( tel. 748523067 wewn. 307)
Świdnica, dnia 02.01.2023 r.
ZOŚ.6220.01.2022
POSTANOWIENIE
o przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego
Działając na podstawie art. 75 § 1, art. 84, i art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 z późn. zm.), w związku z rozpatrywaniem wniosku z dnia 06.12.2021 r. (data wpływu do Urzędu 07.12.2021 r.) złożonego przez Archipol Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu ul. Parafialna 69A - o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa zakładu produkcji biometanu z zespołem kogeneracyjnym i węzłem produkcji nawozów w miejscowości Sulisławice, gmina Świdnica”,
Wójt Gminy Świdnicy postanawia:
I. Dopuścić z urzędu zespoły ekspertów:
II. Dowód z opinii biegłych zostanie sporządzony w formie pisemnej, na okoliczność dokonania weryfikacji prawidłowości danych i wniosków przedstawionych w Raporcie o oddziaływaniu na środowisko dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa zakładu produkcji biometanu z zespołem kogeneracyjnym i węzłem produkcji nawozów w miejscowości Sulisławice, gmina Świdnica”,
III. Opinia zostanie sporządzona i przedłożona Wójtowi Gminy Świdnicy w terminie 30 dni od dnia doręczenia biegłym niniejszego postanowienia.
Uzasadnienie
Wójt Gminy Świdnica prowadzi postępowanie administracyjne, które zostało wszczęte na wniosek Archipol Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu ul. Parafialna 69A - o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa zakładu produkcji biometanu z zespołem kogeneracyjnym i węzłem produkcji nawozów w miejscowości Sulisławice, gmina Świdnica”.
Na skutek analizy materiału dowodowego znajdującego się w aktach sprawy, to jest m.in. Raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko z dnia 05.04.2022 r. (data wpływu do Urzędu 06.04.2022 r.), uwag złożonych przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO - UNIA do treści Raportu oraz protestu mieszkańców Gminy, organ prowadzący postępowanie stwierdził, że rozstrzygnięcie niniejszej sprawy administracyjnej i wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymaga wiadomości specjalnych, bez których brak jest możliwości weryfikacji prawidłowości danych przedstawionych w Raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, a dotyczących analizy uciążliwości związanych realizacją i eksploatacją planowanego przedsięwzięcia.
Kluczowy dowód w sprawie dotyczącej środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia, jaki stanowi przedkładany przez inwestora raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, jak każdy inny dowód w sprawie może być kwestionowany przez inne podmioty uczestniczące w postępowaniu jako strony lub na prawach strony. Aby jednak zastrzeżenia tych podmiotów wobec przedłożonego raportu nie były uznane za gołosłowne, powinny zostać poparte na przykład opinią - ekspertyzą, która w sposób udokumentowany wskazuje na wady raportu (patrz: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 27 września 2017 r. II SA/Bd 276/16). Zgodnie z brzmieniem art. 7 k.p.a.: „W toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmują wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli”, natomiast zgodnie z art. 77 § 1 k.p.a.: „Organ administracji publicznej jest obowiązany w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy”.
Zgłoszone przez społeczeństwo lokalne uwagi i wnioski wymagają przeprowadzenia wnikliwego postępowania wyjaśniającego. Biorąc pod uwagę cele stawiane postępowaniu w sprawie wydania decyzji środowiskowej, uwzględnione powinny zostać w czasie jego trwania kwestie ewentualnego zagrożenia związanego z planowanym przedsięwzięciem i konieczność przeciwdziałania im. Postępowanie prowadzone przez organ administracji w tym przedmiocie ma ustalić, jakie niebezpieczeństwo dla środowiska niesie przedsięwzięcie, a następnie ma określić zastosowanie jakich środków zabezpieczy je przed negatywnym oddziaływaniem. Mając zaś na uwadze charakter i specyfikę prowadzonego postępowania, organ nie jest w stanie wyjaśnić powstałych wątpliwości, co do prawidłowości sporządzonego Raportu dot. oddziaływania planowanej inwestycji oraz jej wpływu na środowisko naturalne na postawie wiedzy, którą sam posiada.
W konsekwencji wystąpiła konieczność uzyskania wiadomości specjalnych, co czyni niezbędnym powołanie biegłego w celu wydania w tej kwestii opinii. Należy mieć na względzie, iż ustawodawca w art. 84 § 1 k.p.a. uzależnił dopuszczalność powołania biegłego od tego, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Treść art. 84 k.p.a. zgodnie z którym, w sytuacji, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne, organ administracji publicznej może zwrócić się do biegłego lub biegłych o wydanie opinii, należy zatem rozumieć w ten sposób, że dowód z opinii biegłego można zastosować, jeżeli istnieje potrzeba pozyskania wiadomości wybiegających poza zwykłą rutynową działalność organu (wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2008r., II GSK 361/80, Lex nr 518210).
Należy zauważyć, iż zgodnie z wyrokiem NSA z dnia 10 marca 2010 r. (II OSK 504/09, LEX nr 597652) „Raport oddziaływania na środowisko jest jednym z dowodów w sprawie i przepis art. 84 § 1 k.p.a. ma o tyle zastosowanie, że organ może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii w sprawie raportu. Autora raportu nie można traktować jako biegłego w rozumieniu powyższego przepisu, nawet jeśli posiada takie uprawnienia”. Co więcej, w przywołanym wyżej orzeczeniu Sąd wskazał jednocześnie, iż uzgodnienie dokonywane przez właściwy organ odbywać się może tylko i wyłącznie w granicach kompetencji tego organu, a przedmiotem uzgodnienia nie jest raport oddziaływania na środowisko, lecz warunki realizacji przedsięwzięcia.
Przedłożony przez Inwestora raport oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko wchodzi w skład materiału dowodowego sprawy, jest dowodem z dokumentu i jak każdy inny dowód składany przez stronę czy zgromadzony przez organ podlega regułom postępowania dowodowego, w tym i swobodnej ocenie dowodów zgodnie z art. 80 k.p.a. Jeżeli organ poweźmie wobec niego jakiekolwiek wątpliwości, to po pierwsze ma prawo wezwać stronę do jego uzupełnienia, po wtóre może sięgnąć do innych środków dowodowych, w tym powołać biegłego, do którego będą mieć zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
Biorąc pod uwagę powyższe, tut. organ postanowił przeprowadzić z urzędu dowód z opinii biegłego z zakresu ochrony środowiska, celem oceny przedłożonego przez inwestora Raportu oddziaływania na środowisko w szczególności, czy spełnia wymogi formalne, jest kompletny, spójny, a zwarte w nim wnioski są logiczne. Sporządzenie opinii nastąpi w formie pisemnej, na podstawie materiału dowodowego znajdującego się w aktach sprawy, udostępnionych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Świdnicy.
Z uwagi na powyższe postanowiono jak wyżej.
POUCZENIE
1. Od niniejszego postanowienia prawo wniesienia zażalenia nie przysługuje. Postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji.
2. Biegły może odmówić wydania opinii, jeżeli spełnione są przesłanki określone w art. 83 § 1 k.p.a., które uprawniają świadka do odmowy złożenia zeznań, lub odmówić udzielenia odpowiedzi na pytanie zadane przez strony albo organ prowadzący postępowanie, gdy spełnione są przesłanki określone w art. 83 § 2 k.p.a.
3. Doręczenie niniejszego postanowienia stronom, będących stronami niniejszego postępowania administracyjnego, oraz w drodze obwieszczenia (zamieszczone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy: www.gmina.swidnica.pl sporządzonego w trybie art. 74 ust. 3 i 3f u.u.i.ś. w zw. z art. 49 k.p.a. oraz poprzez zamieszczenie postanowienia na stronie BIP Urzędu Gminy.
Otrzymują:
Sporządziła