DECYZJA Nr 2/2024 o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
- Szczegóły
- trzy rodzaje odpadów niebezpiecznych tj.:
- zużyte katalizatory zawierające niebezpieczne metale przejściowe lub ich niebezpieczne związki (kod odpadu:16 08 02*),
- zużyte katalizatory zawierające kwas fosforowy (kod odpadu:16 08 05*),
- zużyte katalizatory zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (kod odpadu: 16.08.07*)
- dwa rodzaje odpadów innych niż niebezpieczne tj.:
- zużyte katalizatory zawierające metale przejściowe lub ich związki inne wymienione w 16 08 02 o kodzie 16 08 03,
- zużyte katalizatory stosowane do katalitycznego krakingu w procesie fluidyzacyjnym (z wyłączeniem 16 08 07) ) o kodzie 16 08 04.
- Podczas eksploatacji muszą być stosowane działania ograniczające wystąpienie negatywnych oddziaływań na środowisko, określone w przedstawionym raporcie.
- Eksploatacji linii technologicznej do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych nie może powodować przekroczenia standardów jaskości środowiska poza terenem, do którego Inwestor posiada tytuł prawny.
- W celu zminimalizowania poziomu emisji zanieczyszczeń do środowiska wodnego, stale prowadzić kontrolę stanu technicznego maszyn i urządzeń pracujących na terenie Zakładu.
- Zakład wyposażyć w sorbenty do neutralizacji ewentualnych wycieków płynów eksploatacyjnych.
- Tankowanie oraz serwisowanie pojazdów, maszyn i urządzeń przeprowadzać na utwardzonym i uszczelnionym podłożu. Nie dopuszczać do zanieczyszczenia środowiska gruntowo – wodnego płynami eksploatacyjnymi, paliwami, olejami, itp.
- Wody opadowe lub roztopowe z dachów odprowadzać do pobliskiego rowu. Na odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych do urządzenia wodnego m.in. rowu należy uzyskać stosowne zgody wodnoprawne. Wody opadowe lub roztopowe z terenów utwardzonych odprowadzać powierzchniowo na tereny biologicznie czynne w granicach działki należącej do Inwestora.
- Skład wód opadowych lub roztopowych odprowadzonych do środowiska powinien spełniać parametry określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzeniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz. U z 2019 r., poz. 1311).
- Wodę na cele bytowe pobierać z własnego ujęcia wód podziemnych na podstawie posiadanego pozwolenia wodnoprawnego. Pobór wód podziemnych prowadzić w oparciu o udokumentowane zasoby eksploatacyjne, bez przekraczania maksymalnych wielkości zasobów ustalonych w dokumentacji hydrologicznej ujęcia. Zapewnić zachowanie równowagi pomiędzy poborem, a zasileniem ujmowanej warstwy wodonośnej.
- Ścieki bytowe na etapie eksploatacji inwestycji odprowadzić do szczelnego, bezodpływowego zbiornika, a następnie przekazywać za pomocą podmiotów posiadających odpowiednie zgody do oczyszczalni ścieków.
- Nie dopuszczać do powstawania ścieków przemysłowych.
- Odpady przeznaczone do przetwarzania magazynować w budynku produkcyjno – magazynowym na uszczelnionym podłożu lub na utwardzonym placu, zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych (np. w szczelnych pojemnikach, kontenerach).
- Odpady powstające na etapie eksploatacji inwestycji magazynować selektywnie w oznaczonych, zamykanych pojemnikach, kontenerach lub workach typu big – bag na utwardzonym i uszczelnionym podłożu, zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Wszystkie odpady po zebraniu partii transportowej przekazywać podmiotom posiadającym zezwolenia do dalszego ich zagospodarowania.
- W ramach realizowanej inwestycji przetwarzać odpady w ilości nie większej niż 1500 Mg/rok.
- Nie dopuszczać do zanieczyszczenia odpadami oraz ściekami bytowymi gleby, wód powierzchniowych i podziemnych.
- W instalacji do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych przetwarzać następujące rodzaje odpadów:
- 16 08 01 – zużyte katalizatory zawierające złoto, srebro, ren, rod, pallad, iryd lub platynę ( z wyłączeniem 16 08 07),
- 16 08 02* – zużyte katalizatory zawierające niebezpieczne metale przejściowe lub ich niebezpieczne związki,
- 16 08 03 – zużyte katalizatory zawierające metale przejściowe lub ich związku inne niż wymienione w 16 08 02,
- 16 08 04 – zużyte katalizatory stosowane do katalitycznego krakingu w procesie fluidyzacyjnym ( z wyłączeniem 16 08 07),
- 16 08 05* - zużyte katalizatory zawierające kwas fosforowy,
- 16 08 07* – zużyte katalizatory zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi w łącznej ilości nieprzekraczającej 1500 Mg/rok.
- Proces przetwarzania odpadów prowadzić wewnątrz zamkniętej hali, wyłącznie w porze dziennej.
- Powietrze znad młynów do mielenia i stanowiska rozcinania katalizatorów kierować do indywidulanych urządzeń odpylających i zawracać oczyszczone powietrze do wnętrza hali.
- Zbierane odpady w postaci zużytych katalizatorów magazynować selektywnie w pojemnikach, kontenerach lub workach big – bag, wyłącznie w wyznaczonych miejscach wewnątrz budynku produkcyjno – magazynowego.
- Magazynować wytworzone odpady zgodnie z obowiązującymi przepisami w sposób zabezpieczający przed dostępem osób trzecich oraz wpływem warunków atmosferycznych, do czasu uzbierania minimalnej ilości transportowej i przekazywać je uprawnionym podmiotom.
- § 2 ust.1 pkt 41 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U z 2019, poz.1839 z późn. zm.), jako” instalacje do przetwarzania w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U z 2023 r., poz. 1587) odpadów niebezpiecznych, w tym składowiska odpadów niebezpiecznych oraz miejsca retencji powierzchniowej odpadów niebezpiecznych.”
- §3 ust. 1 pkt 83 lit. b – „punkty do zbierania, w tym przeładunku odpadów wymagających uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów z wyłączeniem odpadów obojętnych oraz punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych”.
- trzy rodzaje odpadów niebezpiecznych tj.:
- zużyte katalizatory zawierające niebezpieczne metale przejściowe lub ich niebezpieczne związki (kod odpadu:16 08 02*),
- zużyte katalizatory zawierające kwas fosforowy (kod odpadu:16 08 05*),
- zużyte katalizatory zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (kod odpadu: 16.08.07*)
- dwa rodzaje odpadów innych niż niebezpieczne tj.:
- zużyte katalizatory zawierające metale przejściowe lub ich związki inne wymienione w 16 08 02 o kodzie 16 08 03,
- zużyte katalizatory stosowane do katalitycznego krakingu w procesie fluidyzacyjnym (z wyłączeniem 16 08 07) ) o kodzie 16 08 04.
- R12 – wymiana odpadów w celu poddania ich jakiemukolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1 – R11,
- R13 – magazynowanie odpadów poprzedzające którykolwiek z procesów wymienionych w pozycji R12 (z wyjątkiem wstępnego magazynowania u wytwórcy odpadów).
- 16 08 01 – zużyte katalizatory zawierające złom, srebro, ren, rod, pallad, iryd lub platynę (z wyłączeniem 16 08 07),
- 16 08 02* - zużyte katalizatory zawierające niebezpieczne metale przejściowe lub ich niebezpieczne związki,
- 16 08 03 - zużyte katalizatory zawierające metale przejściowe lub ich związki inne niż wymienione w 16 08 02,
- 16 08 04 – zużyte katalizatory stosowane do katalitycznego krakingu w procesie fluidyzacyjnym ( z wyłączeniem 16 08 07),
- 16 08 05* - zużyte katalizatory zawierające kwas fosforowy,
- 16 08 07* – zużyte katalizatory zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi w łącznej ilości nieprzekraczającej 1500 Mg/rok. Z uwagi na trudną do przewidzenia sytuację na rynku, wnioskodawca nie jest w stanie jednoznacznie określić ilości poszczególnych rodzajów odpadów odrębnie dla każdego kodu odpadu. Przyjęta ilość, tj. 1500 Mg przetwarzanych odpadów stanowi maksymalną roczną wartość zadeklarowaną jako nieprzekraczalną zdolność przerobową instalacji.
- Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu za pośrednictwem Wójta Gminy Świdnica, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
- W trakcie biegu terminu odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec Wójta Gminy Świdnica.
- Z dniem doręczenia Wójtowi Gminy Świdnica oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.
- W przypadku złożenia przez stronę oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania od decyzji, stronie nie przysługuje już prawo do odwołania się, ani złożenia skargi do sądu administracyjnego.
- Inwestor
- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, 51-162 Wrocław , ul. Jana Długosza 68,
- Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna, 58-100 Świdnica ul. Wałbrzyska 15,
- Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, 50-950 Wrocław, ul. C. K. Norwida 34.
- §2 ust. 1 pkt 41 – instalacji do przetwarzania w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, 730, 1403 i 1579) odpadów niebezpiecznych, w tym składowiska odpadów niebezpiecznych oraz miejsca retencji powierzchniowej odpadów niebezpiecznych
- §3 ust. 1 pkt 83 lit. b - punkty do zbierania, w tym przeładunku odpadów wymagających uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów z wyłączeniem odpadów obojętnych oraz punktów selektywnego zbierania odpadów.
- nożyce hydrauliczne – 3 szt.,
- młyn kulowy – 2 szt.,
- wyciąg pyłów – 1 szt.,
- cyklon – 2 szt.,
- podciśnieniowy wyciąg stanowiskowy – 2 szt.
Świdnica, dnia
ZOŚ. 6220.06.2023
DECYZJA Nr 2/2024
o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia
Na podstawie art. 71 ust. 2 pkt 1, art. 75 ust.1 pkt 4, art. 80, art. 82 ust. 1, art. 85 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r., poz. 1112 z późn. zm.) oraz art. 104, 80 i 75 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2024 r., poz. 572 z późn. zm.) a także § 2 ust.1 pkt. 41 oraz §3 ust. 1 pkt 83 lit. b - Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U z 2019, poz.1839 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.08.2023 roku złożonego przez Pana Artura Stawarza – Prezesa Zarządu KAT – RECYKLING Sp. z o.o. z siedzibą w Witoszowie Dolnym 52 L, w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pn.: „Linia technologiczna do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych” polegającego na rozszerzeniu listy odpadów możliwych do przetwarzania w już istniejącej instalacji oraz po zapoznaniu się z raportem oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia i uzgodnieniem z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym w Świdnicy
ustalam
środowiskowe uwarunkowania realizacji planowanego przedsięwzięcia pn.: „Linia technologiczna do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych” przewidzianego do realizacji na działce nr 720/20 obręb Witoszów Dolny, gmina Świdnica i jednocześnie określam:
1. Rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia
Przedsięwzięcie będzie realizowane na działce nr 720/20 obręb Witoszów Dolny, gmina Świdnica, dla której obowiązują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przyjętego Uchwała nr XXXXI/274/97 Rady Gminy Świdnica z dnia 23 kwietnia 1997 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wielofunkcyjnego zespołu usługowo – produkcyjnego w Witoszowie Dolnym, gm. Świdnica (Dz. Urz. Woj. Wałbrzyskiego z dnia 23 października 1997 r., Nr 27, poz. 132). Zgodnie z w/w planem działka nr 720/20 obręb Witoszów Dolny, znajduje się w granicach terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 6.10.11. o przeznaczeniu pod teren produkcyjno – usługowy. Teren działki w całości stanowi zagospodarowany obszar, na którym znajduje się jednokondygnacyjny budynek produkcyjno – magazynowy. W otoczeniu zakładu znajdują się tereny leśne, grunty orne, nieużytki, budynki magazynowe i usługowe oraz inne zakłady przemysłowe. Najbliższy teren chroniony akustycznie znajduje się w odległości około 180 m w kierunku północno – zachodnim od granicy planowanego przedsięwzięcia.
Przedmiotowa inwestycja polegać będzie na rozszerzeniu przetwarzanych odpadów o :
Obecnie Inwestor prowadzi na tym terenie instalację przetwarzania odpadów na podstawie decyzji Starosty Świdnickiego Nr 24/O/21 z dnia 7 września 2021 r., znak: ROŚ.6233.5.2020, w której w procesie odzysku przetwarzane są wyłącznie odpady inne niż niebezpieczne o kodzie 16 08 01.
2. Istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
I. Warunki określone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy:
II. Warunki określone przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie:
III. Warunki określone przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu:
stwierdzam,
że przedmiotowe przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko w ramach postępowania w sprawie decyzji o których mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r., poz. 1112 z późn. zm.).
Uzasadnienie
W dniu 16 sierpnia 2023 roku na wniosek Inwestora – Pana Artura Stawarza – Prezesa Zarządu KAT – RECYKLING Sp. z o.o. z siedzibą w Witoszowie Dolnym 52 L, zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: Linia technologiczna do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych” realizowanego na działce nr 720/20 obręb Witoszów Dolny, gmina Świdnica.
Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Wójt Gminy Świdnica.
Pismem z dnia 30 sierpnia 2023 roku, znak sprawy ZOŚ.6220.06.2023 Wójt Gminy Świdnica wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarządu Zlewni w Legnicy i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świdnicy o uzgodnienie warunków realizacji w/w przedsięwzięcia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał postanowienie nr 139/23 z dnia 28 września 2023 roku, znak sprawy ZNS.9022.4.36.2023, w którym pozytywnie zaopiniował środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia pn.: „ Linia technologiczna do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych” realizowanego na działce nr 720/20, obręb Witoszów Dolny, gmina Świdnica.
Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie po przeanalizowaniu materiału dowodowego w przedmiotowej sprawie wydał postanowienie z dnia 19 lutego 2024 r. (data wpływu do Urzędu 22.02.2024 r.), znak sprawy WR.RZŚ.4900.70.2023.MG, uzgadniające realizację przedsięwzięcia pn.: „ Linia technologiczna do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych” realizowanego na działce nr 720/20, obręb Witoszów Dolny, gmina Świdnica.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu po przeanalizowaniu materiału dowodowego w przedmiotowej sprawie wydał postanowienie z dnia 6 grudnia 2023 roku r., znak sprawy WOOŚ.4221.121.2023.MTA.3 uzgadniające warunki realizacji przedsięwzięcia pn.: „ Linia technologiczna do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych” realizowanego na działce nr 720/20, obręb Witoszów Dolny, gmina Świdnica.
Planowana inwestycja została zakwalifikowana do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, wymienionej w:
Przedmiotowa inwestycja polegać będzie na rozszerzeniu przetwarzanych odpadów o :
Obecnie Inwestor prowadzi na tym terenie instalację przetwarzania odpadów na podstawie decyzji Starosty Świdnickiego Nr 24/O/21 z dnia 7 września 2021 r., znak: ROŚ.6233.5.2020, w której w procesie odzysku przetwarzane są wyłącznie odpady inne niż niebezpieczne o kodzie 16 08 01.
Przedsięwzięcie nie spowoduje zwiększenia zdolności przerobowej instalacji, która w dalszym ciągu wynosić będzie 1500 Mg/rok. Nie będzie również wymagać modyfikacji linii technologicznej ani zmiany zagospodarowania terenu zakładu. Prowadzony w zakładzie proces przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych po zrealizowaniu przedsięwzięcia zasadniczo nie ulegnie zmianie. Inwestor będzie przetwarzać odpady w dotychczasowy sposób, w istniejącej hali produkcyjnej. Obecnie jednak w instalacji przetwarzane są wyłącznie odpady inne niż niebezpieczne. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, o którą wnioskuje inwestor, przewiduje przetwarzanie dodatkowo odpadów niebezpiecznych o kodach: 16 08 02*, 16 08 05* i 16 08 07* oraz innych niż niebezpieczne o kodach tj. 16 08 03 i 16 08 04. Zakład będzie funkcjonował w systemie jednozmianowym, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8°° - 16°°. Ponadto wnioskodawca planuje rozpocząć prowadzenie punktu skupu odpadów w postaci zużytych katalizatorów w oparciu o uzyskaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach Wójta Gminy Świdnica Nr 2/2020 z dnia 28 lutego 2020 r. (znak ZOŚ.6220.5.2019). W związku z planowanym rozszerzeniem działalności, inwestor przewiduje zbieranie odpadów, nieujętych w obowiązującej decyzji.
W zakładzie prowadzone będzie przetwarzanie odpadów w procesie odzysku:
Dostarczone do zakładu odpady przed przyjęciem oceniane będą przez pracownika pod kątem przydatności do prowadzonego procesu przetwarzania. Następnie odpady będą ważone i umieszczane w miejscu magazynowania przed przetworzeniem. Proces przetwarzania będzie uzależniony od rodzaju katalizatora przeznaczonego do odzysku tj. z metalową obudową lub bez. Katalizatory będą rozcinane przez nożyce hydrauliczne, wkład ceramiczny będzie wsypywany do dedykowanego pojemnika, a metalowa obudowa katalizatora umieszczona będzie w pojemniku lub worku big – bag przeznaczonych na złom. Pozyskane w ten sposób monolity ceramiczne będą następnie mielone w młynie kulowym. Powstały po procesie mielenia zhomogenizowany monolit ceramiczny będzie umieszczany w pojemniku przeznaczonym do jego magazynowania i transportu i umieszczany w wyznaczonym miejscu hali przeznaczonym do jego tymczasowego magazynowania. Zarówno złom jak i zmielony monolit, po zebraniu odpowiedniej ilości, będą przekazywane podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia na gospodarowanie nimi celem dalszego odzysku.
W wyniku realizacji przedsięwzięcia w istniejącej instalacji technologicznej przetwarzane będą następujące rodzaje odpadów:
Przedmiotowe przedsięwzięcie nie wiąże się z oddziaływaniem na etapie realizacji, z powodu braku jakiejkolwiek ingerencji w istniejącą linię technologiczną czy sposób zagospodarowania terenu zakładu. Ilość przetwarzanych i zbieranych odpadów nie ulegnie zmianie, w związku z czym nie ma potrzeby dostosowywania istniejącej infrastruktury. Jego realizacja nie spowoduje zmiany krajobrazu panującego w sąsiedztwie inwestycji.
Etap eksploatacji przedsięwzięcia będzie wiązał się z emisją zanieczyszczeń do powietrza, emisją hałasu, wytwarzaniem odpadów i powstawaniem ścieków. Funkcjonowanie inwestycji nie spowoduje zwiększenia zapotrzebowania na wodę i ilości wytwarzanych ścieków przemysłowych, nie wpłynie także na zmianę dotychczasowego sposobu zagospodarowania wód opadowych i ich ilości. Pobór wody na potrzeby zakładu odbywać się będzie z istniejącej studni głębinowej zgodnie decyzją nr 397/2022 z dnia 6 grudnia 2022 r., znak: WR.ZUZ.1.4210.220.2022.AK, w ilości do 60 m³/rok. Woda wykorzystywana będzie wyłącznie na potrzeby bytowe pracowników zakładu. Ścieki przemysłowe, stanowiące ścieki bytowo – gospodarcze, odprowadzane będą do zbiornika bezodpływowego, z którego odbierane będą przez specjalistyczny asenizacyjny i przekazywane na oczyszczalnię ścieków. Ilość ścieków bytowych równoważna jest zapotrzebowaniu na wodę do tych celów i wynosi ok. 60 m³/rok. Wody opadowe z terenów utwardzonych będą odprowadzane poprzez samoczynny spływ na powierzchnie biologicznie czynne, natomiast wody z dachu budynku będą jak dotychczas odprowadzane do rowu ziemnego znajdującego się na terenie działki.
Źródłami emisji gazów i pyłów do powietrza atmosferycznego (m.in.: pyłów, ditlenku siarki, ditlenku azotu, tlenku węgla, węglowodorów alifatycznych i aromatycznych) będą kotły gazowe pracujące na potrzeby grzewcze zakładu oraz ciepłej wody użytkowej, a także pojazdy poruszające się po terenie zakładu (w tym pojazdy ciężarowe i samochody osobowe). Instalacja technologiczna nie będzie źródłem emisji zanieczyszczeń do powietrza. Powietrze znad stanowiska do rozcinania katalizatorów oraz młynów do mielenia kierowania będzie do indywidualnych urządzeń odpylających i po oczyszczaniu zawracania będzie do wnętrze hali. W celu zagwarantowania ochrony powietrza atmosferycznego, nałożono warunek, aby powietrze znad młynów do mielenia i stanowiska rozcinania katalizatorów kierować do indywidualnych urządzeń odpylających i zawracać oczyszczone powietrze do wnętrza hali. Biorąc pod uwagę wyniki zawartej w dokumentacji sprawy analizy rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu można stwierdzić, że wartości odniesienia i poziomy dopuszczalne określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2010 r., nr 16, poz. 87) oraz Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. z 2021 r., poz. 845) powinny być dotrzymane. Oddziaływanie przedsięwzięcia w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego nie ulegnie zmianie w stosunku do stanu istniejącego.
W fazie eksploatacji przedsięwzięcia źródłami hałasu będą urządzenia techniczne instalacji (w tym nożyce hydrauliczne, młyny kulowe, odciągi pyłów i cyklony), samochody osobowe i dostawcze oraz wózki widłowe. Prowadzenie procesu technologicznego wewnątrz budynku hali, zgodnie z warunkiem, że proces przetwarzania odpadów będzie prowadzony wewnątrz zamkniętej hali, wyłącznie w porze dziennej, pozwoli na ograniczenie emisji hałasu w związku z przetwarzaniem odpadów. Najbliżej położny teren chroniony akustycznie (zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna) znajduje się w odległości około 180 m w kierunku północno – zachodnim od granic zakładu. Przeprowadzona analiza oddziaływania emisji hałasu pochodzącego od planowanego przedsięwzięcia wykazała, że hałas wynikający z eksploatacji przedmiotowej inwestycji nie powinien spowodować przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu na granicy terenów chronionych akustycznie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r., poz. 112). Również w zakresie oddziaływania akustycznego nie przewiduje się zmiany oddziaływania po realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia.
Na etapie eksploatacji inwestycji będą powstawać przede wszystkim odpady produkcyjne, wytwarzane w wyniku prowadzonego procesu przetwarzania odpadów, a także eksploatacyjne, związane z wykorzystaniem urządzeń i instalacji technicznych oraz odpady opakowaniowe, komunalne i użytkowe. Wytwarzane odpady będą magazynowane selektywnie na terenie, do którego inwestor będzie mieć tytuł prawny, zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w sposób uwzględniający ich właściwości oraz zagrożenia dla ludzi i środowiska. Wszystkie przetwarzane odpady przekazywane będą podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia na gospodarowanie nimi.
Inwestycja zlokalizowana jest na obszarze zlewni jednostki planistycznej gospodarowania wodami – jednolitej części wód powierzchniowych (JCWP) – Witoszówka o kodzie PLRW600009134369. Zgodnie z zapisami Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry (Dz. U. z 2023 r., poz. 335) – JCWP Witoszówka została wyznaczona jako silnie zmieniona część wód o złym stanie, zagrożona nieosiągnięciem celu środowiskowego, jakim jest dobry potencjał ekologiczny i stan chemiczny: dla złagodzonych wskaźników (benzo(a)piren(w)) poniżej stanu dobrego, dla pozostałych wskaźników – stan dobry. Ponadto dla przedmiotowej JCWP ustalono odstępstwo polegające na ustaleniu mniej rygorystycznego celu środowiskowego w zakresie benzo(a)pirenu (występującego w wodzie), ze względu na potrzebę społeczno – ekonomiczną zaspokajaną przez źródło presji antropogenicznej, determinującej na stan wód w stopniu zagrażającym osiągnięciu celów środowiskowych oraz brak alternatywnego sposobu zaspokojenia potrzeby społeczno – ekonomicznej. Przedmiotowy obszar znajduje się w obrębie jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) nr 108 o kodzie PLGW6000108, która charakteryzuje się dobrym stanem ilościowym i dobrym stanem chemicznym. JCWPd została oceniona jako niezagrożona nieosiągnięciem celu środowiskowego, jakim jest dobry stan ilościowy i chemiczny.
Planowana inwestycja znajduje się poza obszarem Głównych Zbiorników Wód podziemnych (GZWP), a także poza obszarami narażonymi na niebezpieczeństwo powodzi. Teren inwestycji nie znajduje się na obszarach chronionych. W najbliższej odległości brak jest ujęć wód z wyznaczoną strefą ochronną będących w ewidencji Wód Polskich. Planowana inwestycja położona jest poza obszarowymi formami ochrony przyrody.
Planowane przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza granicami obszarów chronionych wymienionych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2023 r., poz. 1336 ze zm.), w tym poza obszarami Natura 2000. Najbliżej położony specjalny obszar ochrony siedlisk Ostoja Nietoperzy Gór Sowich (PLH020071) znajduje się w odległości około 4 km. Biorąc pod uwagę powyższe, a także charakter przedsięwzięcia oraz fakt, że zlokalizowana będzie na terenie przekształconym antropogenicznie, nie powinna negatywnie oddziaływać na środowisko przyrodnicze, w tym na obszary Natura 2000.
Lokalizacja, rodzaj i parametry planowanego zamierzenia inwestycyjnego oraz jego odległości od granic Rzeczypospolitej Polskiej eliminują możliwość transgranicznego oddziaływania na środowisko.
Zawiadomieniem. zawiadomiono Strony o zebraniu materiału dowodowego w sprawie postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia p.n.: „Linia technologiczna do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych” o terminie i miejscu zapoznania się z zebranym w sprawie materiałem dowodowym, a także wypowiedzeniu się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, jak również wniesieniu ewentualnych uwag. W wyznaczonym terminie nie zgłoszono żądań oraz uwag.
Zgodnie z art. 79 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o . o udostepnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r., poz. 1112 z późn. zm. ) przed wydaniem decyzji przeprowadzono procedurę udziału społeczeństwa w prowadzonym postepowaniu. Informacje o planowanym przedsięwzięciu zostały przekazane w formie zawiadomienia stron i obwieszczenia podanego do publicznej wiadomości przez: udostępnienie w BIP Urzędu, na tablicach ogłoszeń wsi Witoszów Dolny oraz tut. Urzędu. Dokumenty dot. przedmiotowego postępowania zostały wyłożone do wglądu w siedzibie Urzędu Gminy Świdnica, ul. B. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica, Dział Ochrony Środowiska, pokój 307. Uwagi i wnioski mogły być wnoszone w formie pisemnej lub ustnie do protokołu pod w/w adresem lub w formie elektronicznej na adres e-mail: urzad@gmina.swidnica.pl, przez okres 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia i obwieszczenia. Do tut. Urzędu nie wpłynęły żadne wnioski i uwagi.
Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Wójt.
Mając powyższe na uwadze, po przeprowadzeniu postępowania orzeczono jak w sentencji.
Powyższą decyzję podano do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia umieszczonego na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy w Świdnicy, w miejscowości Witoszów Dolny oraz na stronie internetowej www.bip.gmina.swidnica.pl.
Pouczenie
Otrzymują:
Do wiadomości
Sporządziła Anna Jurkiewicz
Załącznik nr 1
Do Decyzji Nr 2/2024
z dnia ........................
CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA
pn. „Linia technologiczna do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych”
Planowana inwestycja: Linia technologiczna do przetwarzania katalizatorów samochodowy i pozyskiwania materiałów szlachetnych polegającego na rozszerzeniu listy kodów odpadów katalizatorów samochodowych możliwych do przetwarzania w już istniejącej instalacji do przetwarzania katalizatorów samochodowych i pozyskiwania materiałów szlachetnych.
Inwestor - KAT – RECYKLING Sp. z o.o. z siedzibą w Witoszowie Dolnym 52 L.
Omawiana inwestycja zlokalizowana jest w Witoszowie Dolnym na działce nr 720/20. W miejscu tym inwestor prowadzi już instalacje do przetwarzania odpadów w postaci zużytych katalizatorów samochodowych i pozyskiwania z nich materiałów szlachetnych w postaci wkładów ceramicznych. W ramach przedmiotowego przedsięwzięcia Wnioskodawca planuje rozszerzyć zakres listy kodów odpadów zużytych katalizatorów samochodowych przeznaczonych do przetwarzania na terenie posiadanej już instalacji. Ponadto, Wnioskodawca zgodnie z obowiązującą już decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach planuje rozpocząć prowadzenie punktu skupu odpadów w postaci zużytych katalizatorów.
Dla przedmiotowego terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wprowadzony Uchwałą nr XXXXI/274/97 Rady Gminy Świdnicy z dnia 23 kwietnia 1997 r. Na rysunku planu teren ten został oznaczony sobolem 6.10.11 - obszar produkcyjno-usługowy.
Przedsięwzięcie będzie polegało tylko i wyłącznie na rozszerzeniu listy kodów odpadów katalizatorów samochodowych możliwych do przetwarzania w już istniejącej instalacji i nie wiąże się z inwestycjami prowadzącymi do modyfikacji linii technologicznej bądź zmiany bilansu terenu. Pozwoli ono na zdobycie większej bazy klientów oraz zwiększy możliwości pozyskiwania materiałów szlachetnych z przetwarzanych katalizatorów samochodowych. Inwestycja nie spowoduje zwiększenia zdolności przerobowej instalacji, w dalszym ciągu będzie to 1500 Mg/rok.
Zakład będzie funkcjonował w systemie jednozmianowym, od poniedziałku do piątku, w porze dziennej, w godzinach: pn.- pt. 8 – 16, zatrudniając ok. 12 osób, w tym 3 pracowników biurowych i 4 przedstawicieli handlowych – kierowców.
Inwestycja kwalifikuje się zgodnie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. poz. 1839) do:
Przedsięwzięcie polegać będzie na stworzeniu możliwości przetwarzania większego katalogu odpadów zużytych katalizatorów samochodowych, bez ingerencji w dotychczas posiadaną instalację.
W skład linii do przetwarzania katalizatorów samochodowych wchodzić będą następujące urządzenia:
Do transportu wewnętrznego używany będzie ręczny wózek paletowy i elektryczny wózek widłowy.
Obecnie Inwestor prowadzi na tym terenie przetwarzanie odpadów na podstawie decyzji Starosty Świdnickiego Nr 24/O/21 z dnia 07 września 2021 r. znak: ROŚ.6233.5.2020. Proces przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych po zrealizowaniu przedsięwzięcia zasadniczo nie ulegnie zmianie. Inwestor w dalszym ciągu zamierza przetwarzać odpady w dotychczasowy sposób, lecz poszerzy się zakres przetwarzanych odpadów do następujących rodzajów odpadów:
Kod odpadu |
Rodzaj odpadu |
16 08 01 |
Zużyte katalizatory zawierające złoto, srebro, ren, rod, pallad, iryd lub platynę (z włączeniem 16 08 07) |
16 08 02* |
Zużyte katalizatory zawierające niebezpieczne metale przejściowe lub ich niebezpieczne związki |
16 08 03 |
Zużyte katalizatory zawierające metale przejściowe lub ich związki inne niż wymienione w 16 08 02 |
16 08 04 |
Zużyte katalizatory stosowane do katalitycznego krakingu w procesie fluidyzacyjnym (z wyłączeniem 16 08 07) |
16 08 05* |
Zużyte katalizatory zawierające kwas fosforowy |
16 08 07* |
Zużyte katalizatory zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi |
Dostarczone do zakładu odpady przed przyjęciem oceniane będą przez pracownika pod kątem przydatności do prowadzonego procesu przetwarzania. Następnie będą ważone i umieszczane w miejscu magazynowania przed przetworzeniem. Proces przetwarzania będzie uzależniony od rodzaju katalizatora przeznaczonego do odzysku:
Katalizatory z metalową obudową
Katalizatory takie będą rozcinane przez nożyce hydrauliczne. Wkład ceramiczny (zawartość stalowej puszki), będzie wsypywany do pojemnika, a metalowa obudowa katalizatora umieszczana w pojemniku lub worku big-bag przeznaczonych na złom. Następnie pozyskany w ten sposób monolity ceramiczne umieszczane będą w młynie kulowym i mielone. Stanowisko rozcinania katalizatorów będzie wyposażone w miejscowy odciąg aspirujący pyły monolitu mogące się uwolnić na tym etapie. Powietrze po oczyszczeniu na filtrze będzie zawracane na halę, a oddzielony pył umieszczany w pojemniku na monolit ceramiczny (w interesie inwestora jest zapewnienie jak największego odzysku zawartości katalizatora, ze względu na zawartość materiałów szlachetnych).
Wkłady ceramiczne
Przyjęte wkłady ceramiczne (bez obudowy) będą umieszczone bezpośrednio w młynie kulowym i mielone.
Powstały po procesie mielenia zhomogenizowany monolit ceramiczny będzie umieszczany w pojemniku przeznaczonym do jego magazynowania i transportu np. w beczce i umieszczany wyznaczonym miejscu hali przeznaczonym do jego tymczasowego magazynowania.
Zarówno złom jak i zmielony monolit, po zebraniu odpowiedniej ilości, będą przekazywane podmiotom posiadającym stosowne zezwolenia na gospodarowanie nimi celem dalszego odzysku. Stosowana w przedmiotowej linii metoda odzysku zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o odpadach określana jest, jakoR12 – Wymiana odpadów w celu poddania ich jakiemukolwiek z procesów wymienionych w pozycji R1-R11. Prowadzony w zakładzie proces przetwarzania nie będzie powodował utraty statusu odpadów, a jedynie wytworzenie dwóch nowych rodzajów odpadów, które będą przekazywane do dalszego zagospodarowania podmiotom uprawnionym.
Ponadto, oprócz procesu odzysku R12 opisanego powyżej, w zakładzie nastąpi proces odzysku R13 - Magazynowanie odpadów poprzedzające którykolwiek z procesów wymienionych w pozycji R12 (z wyjątkiem wstępnego magazynowania u wytwórcy odpadów). Odzysk odpadów w procesie R13 polega na magazynowaniu odpadów poprzedzającym proces odzysku R12.
Inwestor planuje rozpoczęcie działalności polegającej na zbieraniu na terenie zakładu niżej wymienionych odpadów, zgodnie z obowiązującą decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach.
Kod odpadu |
Rodzaj odpadu |
Sposób i miejsce magazynowania |
16 01 17 |
Metale żelazne |
Magazynowane selektywnie w koszach, pojemnikach, kontenerach lub workach typu big-bag, umieszczonych w wyznaczonym miejscu budynku produkcyjno-magazynowego lub wyznaczonej części utwardzonego placu przy ww. budynku. |
16 01 18 |
Metale nieżelazne |
|
16 08 01 |
Zużyte katalizatory zawierające złoto, srebro, ren, rod, pallad, iryd lub platynę (z wyłączeniem 16 08 07) |
Magazynowane selektywnie w pojemnikach, kontenerach lub workach big-bag umieszczonych w wyznaczonym miejscu hali budynku produkcyjno-magazynowego. |
16 08 02* |
Zużyte katalizatory zawierające niebezpieczne metale przejściowe lub ich niebezpieczne związki |
|
16 08 03 |
Zużyte katalizatory zawierające metale przejściowe lub ich związki inne niż wymienione w 16 08 02 |
|
16 08 04 |
Zużyte katalizatory do katalitycznego krakingu w procesie fluidyzacyjnym |
Sporządziła Anna Jurkiewicz